Ha már jártál jóga órán, akkor lehet, hogy hallottad az oktatótól, hogy a lefelé néző kutya egy pihenő póz. Pedig nagyon sok minden történik benne. 🙂 Nézzük csak.
Gyere egy négykézláb helyzetbe.
Tárd szét a kézujjakat, és a hüvelyk-, mutató- és kisujj alatti tenyérpárnát told a talajba.
Támaszkodj a lábujjakra és nyújtsd föl a medencét. Olyan, mintha egy háromszöget formálnál most a talajjal.
A lábak csípőszéles terpeszben, külső talpélek párhuzamosak. Ha a combod hátsó része nagyon feszül, hajlítsd nyugodtan a térdeket. A sarkakat engedheted a talaj felé, amennyire engedik.
Ülőcsontokkal nyújtózz felfelé, fejtetővel pedig a talaj felé. Tekintet a köldök vagy a lábak irányába néz.
Próbáld a vállakat kifelé fordítani, ehhez a bicepszed nézzen a plafon felé. Távolítsd a vállakat a füledtől, maradjon hosszú a nyakad.
A lefelé néző kutyában az egész hátsó láncot megnyújthatod: a lábikra izmot, combhajlítókat, nagy farizmot, széles hátizmot, a nagy görgeteg izmot a vállban, valamint a triceps feszül miközben nyúlik.
Ebben a pózban a belső lábizmok dolgoznak jobban a lábboltozat megtartásáért. A négyfejű combizom segédkezik a térd nyújtásában. A csípőhorpasz is aktívvá válhat. A ferde hasizmok és a mély hasizmok felelősek a gerinc tengely menti nyújtásáért. Az elülső fűrészizom igazítja a lapockát a megfelelő helyére, a váll rotátor köpeny izmai forgatják ki a kart. Valamint az alkar csavaró izmai is aktívak.
A légzés szempontjából ez a póz egy fordított testhelyzet. A rekeszizom a fej felé mozdul el. Ha sikerül a hasizmokat belégzéskor is aktívan tartani, a mellkasi szerveket nagyon jól átmozgathatjuk.