kötőszövet

Hogyan tudod támogatni a gyógyulásodat?

A csontok, inak, izmok és egyéb lágyrészeknek megvan a maguk gyógyulási ideje. Ezeken drasztikusan változtatni ugyan nem tudunk, nem lesz olyan képességünk, mint Hugh Jackman-nak az X-Men-ben, de javítani, optimalizálni tudjuk. A fent felsorolt szövetféleségek mind fasciálisak és/vagy kötőszövetes burokban vannak. Egy sérülés, törés, műtét vagy akár szülés utáni gyógyulás gyulladással jár, a szervezet takarítani kezd. Sebeket zár be, heget képez, vérzést csillapít, oda nem illő dolgokat bekebelez, helyreállítja az esemény előtti állapotokat. A gyulladás a barátunk, őt elnyomni, megszüntetni…

0
Read More

Mit jelent ez a terápia? sorozat 2. rész – FDM terápia

Mit jelent az FDM? A rövidítés a Fascia (kötőszövet: ín, szalag, izomhasakat elválasztó hártya, csonthártya, tok, szervek, izmok tokja…) Disztorziós (elváltozás, sérülés) Modellből (gondolkodási mód) következik, melyet Dr. Stephen Typaldos dolgozott ki. A kötőszövetben létrejött elváltozás lehet friss, akut vagy ha az nem lett kikezelve, krónikussá is válhat. Az alapelv az, hogy a páciens testbeszédéből, a fájdalom leírásából és a sérülési mechanizmus elmondásából a modell szerint 6 elváltozást különböztethetünk meg. Tehát ha egy ujjal pontot mutat, több ujjal vonalat, egész…

0
Read More

Mit jelent ez a terápia? sorozat 1. rész – Viscerális terápia

Mit jelent az, hogy viscerális terápia? A belső szervek (viscera) mobilitását, keringésének javítását, adhéziók oldását segítő manuális kezelés. Minden egyes belső szervünk egy kötőszövetes tokban helyezkedik el, a szerveket kötőszövetes szalagok tartják a helyükön. A szerveknek van saját mozgásuk (tüdő tágul-összeszűkül, bélmozgások, gyomorürülés, méh kontrakciók…). Ha egymáshoz képest nem tudnak akadálytalanul mozdulni, feszültségeket, fájdalmat okozhatnak. Ha romlik egy szerv mozgása, keringése, romlik vele együtt a funkciója. Jöhetnek az emésztési zavarok, puffadás, székrekedés, bélproblémák, cikluszavarok, fájdalmas menstruáció, fogantatási nehézségek, asthma… attól…

0
Read More

Mi az a fascia és miért jó ha mozgásban tartod?

Mire gondolsz, ha azt hallod fascia? Nagyon sokat tudunk az izmokról, akkor is ha nem ehhez kapcsolódik a szakmánk. Tudjuk hol futnak, merre tapadnak, honnan erednek. Mivel erősíthetjük, nyújthatjuk őket. Vajon mi a helyzet a fasciával? Mitől lesz egészséges, mi történik ha „megbetegszik”? Hol helyezkedik el a testünkben? Számos kutatás foglalkozott/ik most ezzel a kérdéskörrel. Először egy császármetszés utáni hegkezelés workshopon találkoztam azzal a gondolattal, hogy vele is kell(ene) foglalkozni egy regeneráló, rehabilitáló fázis során. Itt kaptam az ajánlást, hogy…

0
Read More