gyógytorna

Az emberi test működésének javítására szolgáló mozgásterápia

Sikertörténetek 1.

Scoli sikerek 1. rész: Fiatal, növésben lévő lány, kézilabdázik. Ha csak ezeket a tényezőket nézem, ezek nem kedveznek a gerincferdülés szempontjából. Felmérést követően a mászófal terápia mellett döntünk, amelyekbe belevegyítjük az előtte begyakorolt legfontosabb Schroth korrekciókat, légzési technikát. Heti kétszer találkozunk és nem minden alkalommal, de olykor kiegészítem lágyrész kezeléssel, fascia lazítással az óra eleji mobilizáló/bemelegítő feladatokat. E mellett a szeretett sportját, a kézilabdát folytatja. Élvezi a mászófalas órákat is, örömmel jön, én is örömmel foglalkozom vele, hozzám nő, ha…

0
Read More

Mit jelent ez a terápia? sorozat 3. rész – Flossing terápia

A flossing egy újabb, eddig inkább a sportolók körében alkalmazott kompresziós technika. A lényege, hogy bemelegítés után egy rugalmas gumiszalagot tekerünk fel a kezelendő testrészre vagy ízületre. Majd kb. 2 percig hagyjuk fent, miközben mobilizáló, nyújtó és erősítő gyakorlatokat végeztetünk. Az erős kompressziós hatás miatt az erek és idegek is nyomás alá kerülnek, ezért be kell tartani az idő maximumot, de a kezelés ideje alatt többször is lehet alkalmazni. A kompresszió alatti mozgás hatására a kötőszövet és a kötőszövet által…

0
Read More

Mobilitás és stabilitás – nincs egyik a másik nélkül

Mi mit jelent? A mobilitás azt jelenti, hogy az adott ízület a maga normális, fiziológiás mozgásterjedelmét képes bejárni. Ehhez kellenek kellően rugalmas lágyrészek, egy jó neuromuszkuláris kapcsolat, propriocepció és megfelelő izomerő is. A fiziológiásnál kisebb terjedelem esetén hipomobil, annál nagyobb mozgástartománnyal rendelkező ízületet hipermobilnak nevezzük. A stabilitás pedig az, hogy ezt a mozgást kontrolláltan, koordináltan, helyesen tudja végrahajtani a térben. A hipermobilitást okozhatja rugalmatlan kötőszövetes környezet, izomfeszesség, egy hegszövet, izomerő csökkenés, stb. Az aktuális okot megtalálva lehet a mozgástrejedelmet növelni.…

0
Read More

Miért fáj a hátam?

Néhány a derék/hátfájdalom lehetséges okai közül. Ez az írás nem alkalmas arra, hogy diagnózist állapítsunk meg. Csupán ismeret átadási célból íródott. Amennyiben panaszod, tüneteid vannak, kérlek keress fel szakembert. A gerinc görbületeinek megváltozása Oldalnézetből a gerincünk kettős S alakot mutat. Születéskor még az egész gerinc egy C alak. Majd ahogy a baba hason fekve a világot megismerve szeretné emelni a fejét, alakul ki az első homorulat, a nyaki szakaszon. Később az ülés és állás fejlődésekor követi ezt az ágyéki szakasz…

0
Read More

A scoliosisról – röviden

A scoliosis vagy gerincferdülés a gerinc legalább 2 irányú elváltozását jelenti. A csigolyák kitérnek oldal irányba, elcsavarodnak egymáshoz képest és ehhez a magasságuk, így az egész test magasság csökkenése is társulhat. Inkább lányokat érintő, genetikailag öröklődő elváltozás. Ritkán okoz fájdalmat, ami miatt sokszor késői a diagnózis, mire felfedezik. Ortopéd orvos tudja diagnosztizálni két irányú röntgen felvétel és fizikális vizsgálat segítségével. A görbület mértékét Cobb fokkal mérik, mely osztályozásával könnyebben meghatározható a terápiás irányvonal. 10 fokig: nem igényel külön kezelést. 10…

0
Read More

Így segíts a sarokfájdalmadon

A reggeli felkeléskor vagy ülés után elinduláskor jelentkező fájdalom a sarok vagy talp területéről több okból is előfordulhat. Mik a lehetséges okok? 1️⃣ Nem megfelelő cipő: a lábnak megfelelő cipő széles orrrésszel rendelkezik, hogy a lábujjak szabadon mozoghassanak, nem túl lapos és nem is magasabb a sarka, mint 2 cm. A legideálisabbak a könnyű, puha talpú sportcipők a mindennapokra. Nyilván a színházba lehet magassarkút is választani. 😁 2️⃣ Várandósság, hormonális változások: a várandósság alatt megnövekedett terhelésnek van kitéve a láb,…

0
Read More

Hozd tónusba a bolygóideged!

A bolygóideg (nervus vagus) a 10. agyideg pár, de az egyetlen olyan agyideg, ami az agyból ered de ki is lép onnan. A nyak két oldalán lefutva szinte minden belső szervhez elér, gy a szívhez, tüdőhöz, emésztő rendszerhez. A beidegzett szervek paraszimpatikus irányításáért felelős. Hatással van a szívritmusunkra, légzésszámra, a bélperisztaltikára (igy a jó emésztésre), az izzadságra, kiválasztásra, továbbá olyan izmokat is beidegez, melyek a nyelést, hangképzést és beszédet teszik lehetővé. Így a bolygóideg “jólléte” kulcsfontosságú. Normális esetben a paraszimpatikus…

0
Read More