fascia

Emberi szövet

Mit jelent ez a terápia? sorozat 3. rész – Flossing terápia

A flossing egy újabb, eddig inkább a sportolók körében alkalmazott kompresziós technika. A lényege, hogy bemelegítés után egy rugalmas gumiszalagot tekerünk fel a kezelendő testrészre vagy ízületre. Majd kb. 2 percig hagyjuk fent, miközben mobilizáló, nyújtó és erősítő gyakorlatokat végeztetünk. Az erős kompressziós hatás miatt az erek és idegek is nyomás alá kerülnek, ezért be kell tartani az idő maximumot, de a kezelés ideje alatt többször is lehet alkalmazni. A kompresszió alatti mozgás hatására a kötőszövet és a kötőszövet által…

0
Read More

Hogyan tudod támogatni a gyógyulásodat?

A csontok, inak, izmok és egyéb lágyrészeknek megvan a maguk gyógyulási ideje. Ezeken drasztikusan változtatni ugyan nem tudunk, nem lesz olyan képességünk, mint Hugh Jackman-nak az X-Men-ben, de javítani, optimalizálni tudjuk. A fent felsorolt szövetféleségek mind fasciálisak és/vagy kötőszövetes burokban vannak. Egy sérülés, törés, műtét vagy akár szülés utáni gyógyulás gyulladással jár, a szervezet takarítani kezd. Sebeket zár be, heget képez, vérzést csillapít, oda nem illő dolgokat bekebelez, helyreállítja az esemény előtti állapotokat. A gyulladás a barátunk, őt elnyomni, megszüntetni…

0
Read More

Mit jelent ez a terápia? sorozat 2. rész – FDM terápia

Mit jelent az FDM? A rövidítés a Fascia (kötőszövet: ín, szalag, izomhasakat elválasztó hártya, csonthártya, tok, szervek, izmok tokja…) Disztorziós (elváltozás, sérülés) Modellből (gondolkodási mód) következik, melyet Dr. Stephen Typaldos dolgozott ki. A kötőszövetben létrejött elváltozás lehet friss, akut vagy ha az nem lett kikezelve, krónikussá is válhat. Az alapelv az, hogy a páciens testbeszédéből, a fájdalom leírásából és a sérülési mechanizmus elmondásából a modell szerint 6 elváltozást különböztethetünk meg. Tehát ha egy ujjal pontot mutat, több ujjal vonalat, egész…

0
Read More

Mit jelent ez a terápia? sorozat 1. rész – Viscerális terápia

Mit jelent az, hogy viscerális terápia? A belső szervek (viscera) mobilitását, keringésének javítását, adhéziók oldását segítő manuális kezelés. Minden egyes belső szervünk egy kötőszövetes tokban helyezkedik el, a szerveket kötőszövetes szalagok tartják a helyükön. A szerveknek van saját mozgásuk (tüdő tágul-összeszűkül, bélmozgások, gyomorürülés, méh kontrakciók…). Ha egymáshoz képest nem tudnak akadálytalanul mozdulni, feszültségeket, fájdalmat okozhatnak. Ha romlik egy szerv mozgása, keringése, romlik vele együtt a funkciója. Jöhetnek az emésztési zavarok, puffadás, székrekedés, bélproblémák, cikluszavarok, fájdalmas menstruáció, fogantatási nehézségek, asthma… attól…

0
Read More

Miért fáj a hátam?

Néhány a derék/hátfájdalom lehetséges okai közül. Ez az írás nem alkalmas arra, hogy diagnózist állapítsunk meg. Csupán ismeret átadási célból íródott. Amennyiben panaszod, tüneteid vannak, kérlek keress fel szakembert. A gerinc görbületeinek megváltozása Oldalnézetből a gerincünk kettős S alakot mutat. Születéskor még az egész gerinc egy C alak. Majd ahogy a baba hason fekve a világot megismerve szeretné emelni a fejét, alakul ki az első homorulat, a nyaki szakaszon. Később az ülés és állás fejlődésekor követi ezt az ágyéki szakasz…

0
Read More

Így segíts a sarokfájdalmadon

A reggeli felkeléskor vagy ülés után elinduláskor jelentkező fájdalom a sarok vagy talp területéről több okból is előfordulhat. Mik a lehetséges okok? 1️⃣ Nem megfelelő cipő: a lábnak megfelelő cipő széles orrrésszel rendelkezik, hogy a lábujjak szabadon mozoghassanak, nem túl lapos és nem is magasabb a sarka, mint 2 cm. A legideálisabbak a könnyű, puha talpú sportcipők a mindennapokra. Nyilván a színházba lehet magassarkút is választani. 😁 2️⃣ Várandósság, hormonális változások: a várandósság alatt megnövekedett terhelésnek van kitéve a láb,…

0
Read More

Otthoni fascia tréning óra

Figyelem! Ezt a bejegyzést azoknak szánom, akik részt vettek a fascia tréning workshopon vagy valamilyen fascia tréning órán. Ők már ismerik az alap beállításokat és ismerősek lesznek a kulcsszavak, kifejezések, amiket használok. Amire szükséged lesz: egy sima felületű, közepes keménységű, kb. 45 cm széles hengerre. Ha van sima labda (teniszlabda nem annyira előnyös, hamar eldeformálódik) vagy duplagolyós fascia hengered, szuper, azokat is vedd elő; illetve szabad falfelület is hasznos lesz. 😉 Alapelvek: lehetőleg zokni nélkül végezd a gyakorlatokat legyen folyamatos…

0
Read More

Mi az a fascia és miért jó ha mozgásban tartod?

Mire gondolsz, ha azt hallod fascia? Nagyon sokat tudunk az izmokról, akkor is ha nem ehhez kapcsolódik a szakmánk. Tudjuk hol futnak, merre tapadnak, honnan erednek. Mivel erősíthetjük, nyújthatjuk őket. Vajon mi a helyzet a fasciával? Mitől lesz egészséges, mi történik ha „megbetegszik”? Hol helyezkedik el a testünkben? Számos kutatás foglalkozott/ik most ezzel a kérdéskörrel. Először egy császármetszés utáni hegkezelés workshopon találkoztam azzal a gondolattal, hogy vele is kell(ene) foglalkozni egy regeneráló, rehabilitáló fázis során. Itt kaptam az ajánlást, hogy…

0
Read More