anatómia

Az emberi test felépítése

Lépésről lépésre – Csavarás

A csigolyák kisízületi állásából és a porckorongok vastagságából adódóan meghatározott, hogy egyes szakoszok milyen mozgásirányokban tudnak jobban elmozdulni. Így a nyaki szakaszon az előre-hátra és oldalra hajlások, a háti gerincen a csavarás a legjelentősebb mozdulat, és az ágyéki szakaszon szintén az előre-hátrahajlás és oldalra a jellemző. A csavaró mozdulatok az életünk részei, nem vagyunk robotok, hogy egy tömbben forduljunk. A gerinc egészségének megőrzése érdekében ajánlatos ezeknek a mozdulatoknak a mindennapi végzése. Amennyiben porckorong eredetű gerinc bántalmad, derékból kisugárzó fájdalmad van,…

0
Read More

Mi az a fascia és miért jó ha mozgásban tartod?

Mire gondolsz, ha azt hallod fascia? Nagyon sokat tudunk az izmokról, akkor is ha nem ehhez kapcsolódik a szakmánk. Tudjuk hol futnak, merre tapadnak, honnan erednek. Mivel erősíthetjük, nyújthatjuk őket. Vajon mi a helyzet a fasciával? Mitől lesz egészséges, mi történik ha „megbetegszik”? Hol helyezkedik el a testünkben? Számos kutatás foglalkozott/ik most ezzel a kérdéskörrel. Először egy császármetszés utáni hegkezelés workshopon találkoztam azzal a gondolattal, hogy vele is kell(ene) foglalkozni egy regeneráló, rehabilitáló fázis során. Itt kaptam az ajánlást, hogy…

0
Read More

Lépésről lépésre – Kobra

Ez a hason fekvő hátrahajló póz (bhujangasana) szintén tartásjavító hatással van a gerinc feszítő izmainak aktív részvételével. Hason fekvő helyzetben helyezd a tenyereket a lengőbordák mellé, homlok a talajon. Lábak összezárva, lábhátat simítsd le a földre. Köldököt húzd befelé, felfelé és a szeméremcsontot szorítsd le a talajba. Könyököket próbáld közelíteni egymáshoz. Nyújtózz fejtetővel előre és belégzéssel emeld el a fejet, mellkast a talajtól. (Próbáld ki, hogy kilégzésre emelkedsz, gy a mellkas kiemelkedése nem korlátozódik a légző munkával.) Emeld el pár…

0
Read More

Lépésről lépésre – bottartás

A nevében szerintem minden benne van, amiről szól a póz: nyújtott ülés, mint a bot. Ez is könnyűnek tűnhet első ránézésre, de igen aktívvá tudjuk tenni. Helyezkedj el ülésben, először hajlított térdekkel kezdve. Lábfejeket feszítsd vissza, nagy lábujjak tövét érintsd össze. Támaszkodj a kezekkel magad mögött, csavard hátra a vállakat és nyújtózz meg fejtetővel. Majd ebből a helyzetből kezd el lassan nyújtani a térdeket, addig, hogy a gerinc egyenes helyzete megmaradjon. Ha feszesek a combhajltók, nyújtott ülésben hátrabillenthetik a medencét,…

0
Read More

Lépésről lépésre – utkatasana

Nevéből eredően a póz arra hasonlít, mintha egy székre ülnél le, de mégsem. 🙂 A széktartás erősíti a négyfejű combizmot, a gerinc melletti feszítő izmokat, a tricepszet és a deltaizmot. A kis és középső farizmok stabilizálják a medencét, a hasizmok az ágyéki gerincszakaszt támasztják. Megnyúlik a nagy farizom, a rombuszizom és a széles hátizom. Utóbbi feszessége megnehezítheti a karok fül mellé emelését, ami a vállak túlterhelését okozhatja. Néhány légzésig megtartva már érezhetjük az egész testet átmelegítő hatását. Nézzük csak:  …

0
Read More

Lépésről lépésre – Chatus pada pitham

Egy könnyebb hátrahajlás váll és mellkas nyitó hatásokkal. Haladóbb verziója a felfelé néző deszka póz. Az asztal pózhoz gyere ülő helyzetbe. Lábak csípőszéles terpeszben, tenyerekkel támaszkodj meg magad mögött. Az ujjak nézhetnek hátrafelé vagy a sarkak irányába. Próbáld ki így is, úgy is. 🙂 Belégzéssel tárd a mellkast, nyújtózz meg fejtetővel majd kiégzésre emeld a medencét a térdek és a vállakkal egy magasságba. Lábfejek párhuzamosak, nagylábujj alatti talppárnát is told a talajba. A nyak a gerinc meghosszabbításában van, de ha…

0
Read More

Lépésről lépésre – Trikonaszana – Háromszög tartás

Ez egy kezdő szintű álló póz, ezért szinte minden jóga stílusban gyakran szerepel. Mégis sok mindenre kell odafigyelni, hogy ne terheljük túl az izületi tokot, szalagrendszert. Kezdéshez állj egy vállszélességnél nagyobb terpeszbe. A bal lábat fordítsd 90˚-kal kifelé, a jobb lábat 45˚-kal befelé. Emeld a karokat oldalsó középtartásba. A vállakat engedd távol a fültől, nyújtózz meg fejtetővel. Kilégzésre kezdj el nyújtózni a bal karral bal oldalra, de ne hajlítsd a törzsed. Amikor úgy érzed nem tudsz tovább nyújtózni, tedd le…

0
Read More

Lépésről lépésre 4. rész – Sas póz

Eredeti nevén Garudászana, ami igazából nem sast jelent, hanem Garudát takarja. Egy mitológiai madarat, akinek ember teste volt, de többféleképpen szokták ábrázolni. Álló, egyensúlyi póz, melyhez először hozd a testsúlyod a bal lábadra. Hajlítsd a térdeket, majd keresztezd a jobb combot a balon. Ha tudod, a jobb lábfejed beakaszthatod a bal lábszár mögé. Amennyiben így feszülne a térded, ne erőltesd, támaszd le a jobb láb ujjait a talajon. Hozd a karokat oldalsó középtartásba majd magad előtt keresztezd őket, hogy a…

0
Read More

Lépésről lépésre – Galamb póz

A galamb póz teljes változata a Féllábas királyi galambpóz (Ékapáda Rádzsakapótászana) egy haladó szintű nagy fokú hátrahajlást, váll és cspőmobilitást igénylő ászana. Egyelőre még nekem sem elérhető. Most egy gyakrabban alkalmazott, többeknek elérhető módozatával ismerkedünk meg. A galamb póz legfőbb erénye, hogy az elöl, hajlitásban lévő csípő külső oldalán futó körteképű izmot nyújtja meg. Az ő feszessége a rostjain keresztül futó ülőideget nyomhatja, mellyel kisugárzó fájdalmat is okozhat. A kivitelezéséhez gyere egy négykézláb helyzetbe. Húzd a jobb térdet a jobb…

0
Read More

Lefele néző kutya (Adhó mukha shvánászana)

Ha már jártál jóga órán, akkor lehet, hogy hallottad az oktatótól, hogy a lefelé néző kutya egy pihenő póz. Pedig nagyon sok minden történik benne. 🙂 Nézzük csak. Gyere egy négykézláb helyzetbe. Tárd szét a kézujjakat, és a hüvelyk-, mutató- és  kisujj alatti tenyérpárnát told a talajba. Támaszkodj a lábujjakra és nyújtsd föl a medencét. Olyan, mintha egy háromszöget formálnál most a talajjal.  A lábak csípőszéles terpeszben, külső talpélek párhuzamosak. Ha a combod hátsó része nagyon feszül, hajlítsd nyugodtan a…

0
Read More