A scoliosis vagy gerincferdülés a gerinc legalább 2 irányú elváltozását jelenti. A csigolyák kitérnek oldal irányba, elcsavarodnak egymáshoz képest és ehhez a magasságuk, így az egész test magasság csökkenése is társulhat.
Inkább lányokat érintő, genetikailag öröklődő elváltozás. Ritkán okoz fájdalmat, ami miatt sokszor késői a diagnózis, mire felfedezik.

Ortopéd orvos tudja diagnosztizálni két irányú röntgen felvétel és fizikális vizsgálat segítségével. A görbület mértékét Cobb fokkal mérik, mely osztályozásával könnyebben meghatározható a terápiás irányvonal.

10 fokig: nem igényel külön kezelést.
10 fok felett már javasolt a speciális gyógytorna, a Schroth terápia.
20 foktól már a tornát kiegészítve a korzett viseléssel folytatódik a kezelés.
Kb. 40-50 foktól kerül szóba a műtéti lehetőség. Ezt mindig ortopéd sebész tudja megállapítani. Azonban a műtét ideális ideje az maximum a 14 éves életkor (a jó korrekció elérése és a szövődmények csökkentése érdekében).

Korai felfedezés

Mivel egy genetikai eredetű helyzetről van szó, a secunder prevenció jöhet szóba. Ez azt jelenti, hogy minél korábban vesszük észre az elváltozást, annál jobbak az esélyei jó arra, hogy a további progressziót/állapot romlást. Ennek az a legegyszerűbb módja, ha a szülő akár az esti fürdés alkalmával ruha nélkül megnézi gyermeke testtartását hátul és oldalnézetből.

Mikre figyeljünk?

– hátulról a vállak, lapockák egy magasságban vannak-e?

– a medence lapátok egy vonalban vannak-e?

– a kar a törzstől egyforma távolságban van a 2 oldalon vagy esetleg az egyik oldalon a kar hozzáér a medencében míg a másikon távolabb van tőle?

– oldalnézetben a gerinc görbületei harmónikus ívet mutatnak-e vagy valahol nagyobb, esetleg laposabb a gerincszakasz?

– kérjük meg a gyermeket, hogy domború háttal hajoljon lassan előre és figyeljük meg a gerinc oszlop két oldalán van-e kidomborodó rész a háti vagy ágyéki szakaszon?

A szégyenlős, zárkózott kamaszkor persze ezt nem teszi egyszerűvé, de nem is kell napi szinten vizslatni a gyermek hátát. Ha felmerül a gyanú, aszimmetriát látunk vélni, érdemes szakember segítségét kérni.

Egy kicsit a Schroth tornáról

A Schroth torna során a gyakorlatokkal a fő görbületre szeretnénk hatni, arra ahol a legnagyobb az elváltozás. A többi görbület ennek következményeként alakul ki, mert a test mindig kompenzál, hogy a fej középen helyezkedhessen el. Így az első lépés a gerinc görbületek fiziológiáshoz való közelítése. Attól függően, hogy hol van elváltozás, a karok helyzetével is tudunk rájuk hatni. Fontosak  a nagy és mély belégzések és az ebből eredő, hosszú, erőteljes kilégzések (min. 6-8 másodperc). A kilégzés fázisában kérjük az izomfeszítést, amivel szeretnénk a korrigált testhelyzetet rögzíteni. Így minél tovább tartja a helyzetet a gyermek, annál jobb.

A terápia kiegészül a helyes légzésminta, korrekciós testhelyzetek megtanításával. Így alvás vagy az iskolapadban ülés közben is tud a görbületekre hatni a gyermek. Illetve minden nap a kapott házi feladatait egy órában gyakorolja. Ekkor, csak erre az időre, leveheti a korzettet, ha van neki.

A scoliosis szempontjából nincs ideális sport. Az úszás pedig egyáltalán nem az. Azért, hogy a gerincferdülése javuljon, ne kezdjen el úszni a gyermek. A rendszeres testmozgás, ami örömet is okoz a gyermeknek viszont fontos. Válassza ki, amit élvezettel végez. Ha lehet, viselje közben a korzettet. (Ha úszás a szíve vágya, akkor ússzon korzettben.) Illetve érdemes konzultálni a gyógytornásszal, hogy van-e olyan mozdulat amire jobban oda kell figyelni, esetleg módosítani, ha lehet.

A korzett

Egyedi mintavétel alapján (ami történhet gipsz lenyomattal vagy számítógépes térképezéssel) készül el a korzett, aminek választható a színe, mintája. A lényege, hogy az ún. púpoknál nyomási erőt fejtsen ki, míg az ezekkel ellentétes oldalon levő völgyekben teret enged, így minden egyes légvételnél a helyes irányba korrigálódik a gerinc. Egész napos viselet, melyhez folyamatosan szoknak hozzá a gyerekek. Ha szükség van rá, nagyon fontos elfogadni a családnak (nem csak a viselőnek). Ne bélyegként lássuk, ha ciki, ha nem, nagyon fontos eszköz (ha jól készítik el), hogy a gerincferdülés ellen – ami ott van a nap 24 órájában – legalább ugyanennyi erővel ellenhassunk.
A profi ortopéd műszerészek remek térlátással rendelkeznek és értenek a gyerekek nyelvén, hogy ezt a számukra ijesztő, nehéz időszakot könnyebbé tegyék.

Műtéti kezelés

Ehhez álljon inkább itt Dr. Tunyogi-Csapó Miklós, ortopéd sebész előadás sorozatának első része. A többi is elérhető a Vertebra Alapítvány oldalán.

 

Akárhogyan is, ez egy hosszú évekig tartó kezelés, ami pszichésen is megterhelő a gyerekeknek, családnak. Ami biztos, hogy hatalmas kitartásra, akaraterőre és testtudatra tesznek szert ezek a gyerekek. Az orvos-műszerész-gyógytornász hármasa mellé nagy szükség lenne éppen ezért egy pszichológusra is.

Kép: Joyce McCown